5.

Fošínka – Lávka ve Svatém Petru

Obecné informace o díle

Název díla

Fošínka – Lávka ve Svatém Petru

Popis stavby

Současné přemostění Svatopetrského potoka ve Svatém Petru je na hranici své životnosti (jeden z autorů málem odešel s kusem zábradlí a promočen), a proto do této lokality navrhujeme novou lávku. Na první pohled zaujme spřažením celé konstrukce pomocí závitových tyčí. Celá lávka je dlouhá 8,5 metrů a široká 1,1 metru. Jedná se o 17 dlouhých štíhlých fošen z azobé, doplněných tenkým ocelovým zábradlím. Fošny vedle sebe drží 34 závitových tyčí, spojovací materiál vytváří mezery, umožňující propadnutí nanošených nečistot – tak to je naše Fošínka.

Proč pracujete se dřevem?

Lávka se nachází na hranicích národního parku, dřevěná je i současná lávka, kterou nahrazujeme. Dřevo je zde tradiční surovinou. My ale používáme azobé – africké tropické dřevo, též zvané „ironwood“. Proč navrhujeme dřevo z Afriky do Krkonoš? Současný koloběh údržby vyžaduje pravidelnou výměnu lávek z běžných dřevin každých 5–10 let. Volba ušlechtilého azobé několikanásobně prodlužuje tento interval. Jedná se též o velmi pevné dřevo, které umožňuje ještě větší štíhlost konstrukce než jiné dostupné alternativy. Mimo jiné posouvá význam lávky na něco zapamatovatelného a i lehce kontroverzního.

Údaje o soutěžícím

Václav Železník
Monika Pečená
Juraj Vronka

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

1

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací